اساسنامه موسسه قرآنی تسنیم لنجان

“تحت نظارت سازمان تبلیغات اسلامی”

شماره ثبت:۱۴۸

فصل اول –  کلیات :tasnim00435

ماده۱- نام موسسه، مؤسسه قرآنی مردمی تسنیم لنجان است که  به اختصار“موسسه” نامیده می شود و نوع آن غیر سیاسی، غیر تجاری ، غیرانتفاعی وعام المنفعه می باشد.

ماده۲- اهداف موسسه:

 • اشاعه و نشر فرهنگ و اخلاق قرآنی و ارزش­های اسلامی در سطح جامعه.
 • ارتقاء سطح سواد قرآنی آحاد جامعه و زمینه سازی جهت آشنائی و انس ایشان با مفاهیم وآموزه­های غنی قرآن کریم.
 • ارایه خدمات مختلف آموزشی و پژوهشی در سطوح مختلف برای سنین مختلف جهت بالابردن انس آحاد جامعه با حوزه های مختلف علوم ، معارف قرآنی و معارف اسلامی ،فرهنگی و هنری.

ماده ۳-موضوع فعالیت:

موضوع فعالیت مؤسسه متناسب با سطح و حوزه عملیات تعیین شده از سوی سازمان تبلیغات اسلامی – مندرج در پروانه فعالیت مؤسسه می تواند تمام یا برخی از برنامه های ذیل الذکر باشد:
۱- برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه تعلیم معارف قرآنی و علوم و معارف اسلامی همچنین دوره های تربیت مربی، مدیر و نیروی انسانی متخصص در کلیه رشته‌های قرآنی بصورت عمومی و تخصصی برای کلیه سنین و اقشار جامعه
۲- برگزاری محافل،کارگاه های آموزشی ، جشنواره ها، همایشها ،المپیاد قرآن و عترت و مسابقات فرهنگی و آموزشی در حوزه های مختلف علم و دانش ، معارف قرآنی و علوم و معارف اسلامی .
۳- انجام تحقیقات و پژوهش های قرآنی ، علوم و معارف اسلامی و علوم کاربردی جهت اشاعه فرهنگ قرآنی.
۴- تدوین، تألیف و ترجمه مقالات، متون و کتابهای قرآنی ، معارف قرآنی و معارف اسلامی ،فرهنگی و هنری و حوزه علوم مختلف به زبانهای خارجی و بالعکس.
۵- تأسیس و اداره مراکز اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات علمی به محققین، اساتید، طلاب،‌ دانشجویان، دانش آموزان و سایر علاقمندان در حوزه علوم ، معارف قرآنی و معارف اسلامی ،فرهنگی و هنری.
۶- طراحی و ایجاد بانکهای اطلاعاتی در موضوعات مرتبط با مؤسسه و ارائه خدمات مشاوره ای در قلمرو اهداف مؤسسه.
۷- تأسیس کتابخانه های تخصصی مکتوب و الکترونیکی قرآنی در حوزه علوم ، معارف قرآنی و معارف اسلامی ،فرهنگی و هنری و ارائه خدمات به پژوهشگران، دانشجویان و علاقمندان قرآن کریم .
۸- برقراری ارتباط با مراکز فرهنگی ، قرآنی ،آموزشی و پژوهشی و علوم و معارف اسلامی از طریق مبادله خدمات و کالاهای علمی، آموزشی و پژوهشی در حوزه علوم ، معارف قرآنی و معارف اسلامی ،فرهنگی و هنری اعم از کتب، نشریات، نرم افزارها و غیره.
۹-  تولید و عرضه محصولات مکتوب ،رایانه‌ای، دیداری،‌ شنیداری و گفتاری
۱۰- طراحی، تولید و عرضه مواد و منابع علمی، آموزشی، فرهنگی و هنر اسلامی و قرآنی.
۱۱-  تشکیل و برگزاری جلسات گفتگو ، کارگاه های آموزشی ،مشاوره ، کنفرانس ها ، نمایشگاه ها و سمینارها در موضوعات مختلف مرتبط با اهداف مؤسسه و نیز برگزاری و تدارک همایش های علمی ،فرهنگی قرآنی و علوم و معارف اسلامی برای دستگاه های دولتی و یا سازمان های خصوصی .
۱۲- تلاش به منظور تأمین بودجه مؤسسه از طریق درآمدهای ناشی از فعالیتهای مؤسسه و مشارکت و یا سرمایه‌گذاری در شرکتها و مؤسسات دولتی و غیر دولتی و نیز از طریق جلب کمکها و هدایای دولتی و مردمی، دریافت وام یا موقوفه ها.
۱۳-  ارائه خدمات پیمان مدیریت برای اجرای پروژه‌های قرآنی ،آموزشی ، پژوهشی و تولید محصولات مکتوب ،رایانه‌ای، دیداری،‌ شنیداری و گفتاری.
۱۴- تاسیس فروشگاه ها و نمایشگاه های دائمی الکترونیکی و حقیقی برای ارائه دستاوردهای علمی ،آموزشی ، کمک آموزشی ،فرهنگی و هنری
۱۵- حمایت از محققین و پژوهشگران و به تولید رساندن تحقیقات و دستاوردهای آنان .
۱۶- تاسیس مراکز مختلف در حوزه طراحی ، تولید و انتشار نشریات مکتوب و دیجیتالی بصورت تخصصی و عمومی
۱۷-  تاسیس مراکز و صنایع تولیدی و خدماتی جهت تولید و ارایه خدمات .
۱۸- تاسیس مراکز آموزشی و کمک آموزشی ، مشاوره ای ، پرورشی و پژوهشی برای دوره های مهد کودک ، مدارس ، آموزشگاه های علمی آزاد و کنکور و زبان ،مراکز فنی و حرفه ای و دانشگاه ها در مقاطع مختلف تحصیلی بصورت حضوری ،نیمه حضوری ،غیر حضوری و آنلاین .
۱۹- تاسیس انجمن هاو کانون های علمی و فرهنگی و هنری ، خیریه و عام المنفعه برای رشد و گسترش و ارتقای فرهنگ در حوزه علوم ، معارف قرآنی و معارف اسلامی ،فرهنگی و هنرهای اسلامی و قرآنی.
۲۰ ارایه خدمات آموزشی و پژوهشی بصورت حضوری ،مجازی ،نیمه حضوری و مکتوب در حوزه علوم ، معارف قرآنی و معارف اسلامی ،فرهنگی و هنرهای اسلامی و قرآنی.
۲۱- تامین کادر اجرایی و آموزشی مراکز مختلف آموزشی و پژوهشی در قالب خدمات پیمان سپاری مراکز دولتی و خصوصی .
۲۲- اعزام قاریان ،مربیان ،داوران و گروه های مختلف قرآنی به داخل و خارج از کشور.
۲۳- تاسیس صندوق های مالی و اقتصادی همانندصندوق قرض الحسنه جهت حمایت از فعالان قرآنی
۲۴- تاسیس مراکز خدماتی و رفاهی جهت حمایت از فعالان قرآنی.

تبصره۱: کلیه اقدامات مؤسسه خاصه فعالیتهای مندرج در این ماده بایستی در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه کشور و هماهنگ با سیاستها، برنامه‌ها و ضوابط سازمان تبلیغات اسلامی که از سوی سازمان دارالقرآن الکریم تهیه و ابلاغ می­گرددانجام پذیرد.

تبصره۲: انجام هر یک از فعالیت های موضوع این ماده متناسب با سطح و حوزه عملیات تعیین شده پس از اخذ مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی امکان پذیر خواهد بود.

تبصره۳: در صورتیکه انجام هر یک از فعالیت های مذکورمطابق مقررات قانونی مستلزم اخذ مجوز لازم از مراجع ذیصلاح باشد موسسه مکلف است نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام نماید.

ماده ۴ – موسسه ضمن رعایت کامل قوانین جمهوری اسلامی ایران طبق اساسنامه خود و در چارچوب ضوابط ومقررات سازمان تبلیغات اسلامی و تحت نظارت سازمان مذکور فعالیت خواهد نمود.

ماده۵-  موسسه تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران را دارد.

ماده ۶-  موسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل می باشد.

ماده ۷-  حوزه عملیات موسسه در سطح کشوری  می باشد.

ماده ۸-  مدت موسسه از تاریخ ثبت نا محدود است.

تبصره۴: مؤسسه پس از ثبت در مرجع ثبت شرکت ها و اخذ پروانه فعالیت از سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خواهد نمود. عدم تمدید و لغو پروانه فعالیت مؤسسه و نهایتاً انحلال مؤسسه توسط سازمان مذکور موجب پایان فعالیت مؤسسه خواهد شد. مرجع ثبت شرکت ها پس از صدور مجوز انحلال مؤسسه توسط سازمان تبلیغات اسلامی نسبت به صدور آگهی انحلال مؤسسه اقدام خواهد نمود.

ماده ۹- مرکز اصلی موسسه شهرستان لنجان و نشانی آن اصفهان زرین شهر خیابان ملاصدرا  خیابان ایثارگران  مسجد امام موسی کاظم(علیه السلام)  است و هرگونه تغییر مرکز اصلی و ایجاد شعبه در حوزه عملیات مؤسسه با تصویب مجمع عمومی عادی و تأیید سازمان تبلیغات اسلامی ممکن خواهد بود.

ماده ۱۰-  سرمایه اولیه موسسه مبلغ  ۵۰۰۰۰۰۰ریال است که به نحو مقتضی تأمین گردیده است. چنانچه تمام یا بخشی از سرمایه مؤسسه توسط آورده اعضاء تأمین گردیده است باید مراتب بصورت دقیق در دفاتر قانونی مؤسسه درج گردد.

تبصره ۵– کلیه وجوه و اموال منقول و غیرمنقول که بعداً از طریق فعالیتهای مؤسسه و یا مؤسسات و شرکتهای وابسته تحصیل گردد و یا دولت و سایر اشخاص به نحوی به مؤسسه واگذار نمایند، جزء دارائی‌های مؤسسه بوده و بر طبق مقررات این اساسنامه و سیاستهای مؤسسه برای پیشبرد اهداف و مقاصد آن به نحو مقتضی و با رعایت حقوق و مصالح مؤسسه مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

فصل دوم مقررات مربوط به عضویت:

ماده ۱۱- عضو در مؤسسه قرآنی مردمی شخصی است حقیقی یا حقوقی غیر دولتی که واجد شرایط مندرج در آئین نامه تاسیس، اداره، ادغام، انحلال و تغییرات مؤسسات قرآنی مردمی سازمان دارالقرآن الکریم بوده و ملتزم به رعایت مقررات قانونی، ضوابط و مقررات آن سازمان و اساسنامه مؤسسه باشد. عضویت در موسسه برای کلیه واجدین شرایط اعم از اشخاص حقیقی و یا حقوقی غیردولتی با تصویب مجمع عمومی عادی موسسه آزاد است.

تبصره۷- احرازشرایط عضویت هرمتقاضی درموسسه به عهده سازمان تبلیغات اسلامی است.

ماده ۱۲- کلیه اعضاء مؤسسه مکلفند ضمن رعایت مقررات مربوطه، به وظایف و مسئولیتهایی که در حدود قوانین و مقررات تعهد کرده اند عمل کنند.

ماده ۱۳-  خروج عضو از موسسه اختیاری است و نمی­توان آن را منع کرد. در این صورت عضو مستعفی تقاضای خروج از مؤسسه را به طور کتبی به هیات مدیره مؤسسه ارائه خواهد نمود.

ماده ۱۴ – چنانچه خروج عضو از مؤسسه بدلایل مختلفی همانند فوت، استعفاء و اخراج، متضمن کاهش اعضاء از حد نصاب مقرر در مقررات مربوطه باشد در اینصورت هیات مدیره مؤسسه موظف است حداکثر ظرف مدت ۲ ماه از خروج عضو، نسبت به تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی اقدام تا در خصوص عضو یا اعضاء جدید واجد شرایط عضویت در مؤسسه به جای عضو یا اعضاء خارج شده اتخاذ تصمیم گردد. در صورت تصویب عضویت عضو یا اعضای جدید در مؤسسه، هیات مدیره موظف است موضوع را جهت اقدام لازم به سازمان تبلیغات اسلامی اعلام نماید و در صورت تایید سازمان مذکور و طی مقررات قانونی، عضو یا اعضای جدید به عضویت مؤسسه در خواهند آمد.

ماده ۱۵-  هیأت مدیره موظف است با در نظر گرفتن شرایط مؤسسه، ظرف مدت حداکثر ۶ ماه از خروج عضو، در صورتی که آورده­ای داشته است وفق مقررات نسبت به باز پرداخت آورده عضو اقدام و با ایشان یا ورثه قانونی ایشان تسویه حساب نماید.

ماده ۱۶- کلیه اعضا در امور مؤسسه طبق اساسنامه، حق نظارت دارند و این نظارت را ازطریق بازرس مؤسسه اعمال خواهند نمود.

ماده ۱۷- در موارد زیر عضو مجمع عمومی از موسسه اخراج می شود:

 • از دست دادن هر یک از شرایط عمومی و اختصاصی عضویت مقرر در این اساسنامه به استناد گزارش مکتوب مراجع ذیربط.
 • «عدم رعایت مقررات قانونی، ضوابط و مقررات سازمان دارالقرآن الکریم و مقررات اساسنامه و سایر تعهدات قانونی یا ارتکاب اعمالی که موجب زیان مادی موسسه شود یا انجام اعمالی که به حیثیت و اعتبار موسسه لطمه وارد کند و یا با آن رقابتی ناسالم نماید» پس از دو مرتبه اخطار کتبی توسط هیأت مدیره به فاصله حداقل ۱۵ روز و گذشتن ۱۵ روز از تاریخ اخطار دوم.
 • عدم شرکت عضو در جلسات هیأت مدیره بطور منظم و با تشخیص دیگر اعضاامکان پذیر خواهد بود.

تبصره۸-  تشخیص موارد فوق بنا به پیشنهاد هئیت مدیره یا بازرسان و تصویب مجمع عمومی عادی خواهد بود.

 فصل سوم: ارکان موسسه

ماده ۱۸-  ارکان موسسه عبارتست از :

۱-  مجمع عمومی         ۲-  هیأت مدیره               ۳-  بازرس یا بازرسان

–  مجمع عمومی

ماده ۱۹- مجمع عمومی، متشکل از اعضاء مؤسسه (مؤسسین و اشخاصی که بعداً با تصویب مجمع عمومی عادی و با رعایت ضوابط سازمان دارالقران الکریم و مقررات اساسنامه مؤسسه به عضویت پذیرفته می شوند)، عالی‌ترین رکن مؤسسه می‌باشد.

تبصره ۹– افزایش سرمایه مؤسسه با تصویب مجمع عمومی فوق العاده ممکن خواهد بود.

ماده ۲۰-   مجامع عمومی موسسه به دو صورت تشکیل خواهد شد:

مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده.

تبصره ۱۰-  کلیه اعضاء موسسه می­توانند در مجامع عمومی حضور یافته و در رابطه با دستور  جلسه و تصمیمات آن رأی دهند. هر عضو دارای یک رأی خواهد بود.

تبصره۱۱-  تصمیماتی که در مجامع عمومی با رعایت مقررات اتخاذ می­گردد برای کلیه اعضاء اعم از حاضر و غایب نافذ و معتبر خواهد بود. این تصمیمات به طریقی که برای دعوت مجامع عمومی در این اساسنامه پیش بینی شده باید ظرف ۱۵ روز به اطلاع اعضاء برسد.

تبصره ۱۲-  اصل صورتجلسات مجامع عمومی بعنوان اسناد موسسه همواره باید در موسسه نگهداری شود.

ماده ۲۱-  مجمع عمومی عادی حداقل سالی یکبار و حداکثر ظرف ۴ ماه پس از پایان سال مالی موسسه تشکیل می­شود و در موارد ضروری می توان در هر موقع از سال مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده تشکیل داد.

ماده ۲۲ –  وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی به شرح زیر است:

 1. انتخاب هیأت مدیره،اعم از اعضای اصلی و علی البدل برای مدت دو سال.
 2. انتخاب بازرس یا بازرسان، اعم از اصلی و علی البدل برای مدت یک سال مالی.
 3. استماع گزارش­های بازرسان و هیأت مدیره.
 4. رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره ترازنامه و حساب سود و زیان، گزارش تغییرات اعضاء و سرمایه و سایر گزارش های مالی هیئت مدیره پس از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان.
 5. تعیین خطی مشی و برنامه موسسه و تصویب بودجه جاری و سرمایه گذاری و اعتبارات و وام­های درخواستی و سایر عملیات مالی به پیشنهاد هیأت مدیره.
 6. اتخاذ تصمیم در خصوص ایجاد شعبه در حوزه عملیات مؤسسه و یا تغییرآن در حوزه مزبور.
 7. اتخاذ تصمیم در خصوص تعیین مبلغ حق جلسات اعضاء هیات مدیره و مدیر عامل بابت شرکت در جلسات هیات مدیره.
 8. اتخاذ تصمیم در پایان سال مالی در خصوص تعیین مبلغ حق الزحمه بازرس در رابطه با اقداماتی که در راستای انجام وظایف قانونی خود معمول می نماید.
 9. تصویب مقررات و دستورالعمل های داخلی موسسه.
 10. تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی­ های موسسه .
 11. اخذ تصمیم درباره گزارش ها و پیشنهادهای حسابرسان بر اساس نتایج حسابرسی.
 12. تصویب نحوه تقویم آورده های غیر نقدی اعضاء و دیگر ضوابط راجع به آن.
 13. تصویب آیین نامه وظایف، اختیارات و حقوق و مزایای مدیر عامل.
 14. سایر وظایفی که قوانین و مقررات بر عهده مجمع عمومی عادی قرار می­دهد.

تبصره۱۳- مؤسسه مکلف است نسبت به ثبت مفاد بندهای ۶،۴،۲،۱ و۱۰ این ماده در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان محل ثبت مؤسسه با مجوز سازمان تبلیغات اسلامی اقدام نماید.

ماده ۲۳-   مجمع عمومی فوق العاده برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به موارد زیر تشکیل می­شود:

 • تغییر مواد اساسنامه .
 • تصمیم گیری نسبت به گزارش بازرس و یا هر یک از بازرسان در مورد تخلفات هیأت مدیره .
 • عزل یا قبول استعفای جمعی یا اکثریت هیأت مدیره.
 • عزل بازرس یا بازرسان.
 • اتخاذ تصمیم نسبت به افزایش یا کاهش سرمایه در حدود قوانین و مقررات.
 • اتخاذ تصمیم راجع به انحلال مؤسسه و تعیین حداقل۱ نفر بعنوان مدیر تصفیه و یا اعضای هیأت تصفیه.
 • اتخاذ تصمیم راجع به ادغام موسسه با موسسات دیگر طبق ضوابط قانونی.

ماده ۲۴ –  هیأت مدیره مکلف است در موعدهای مقرر زیر نسبت به دعوت مجمع عمومی اقدام کند:

 • حداکثر ۲ ماه پس از پایان هر سال مالی برای تشکیل مجمع عمومی عادی .
 • حداقل ۲ ماه قبل از پایان دوره خدمت هیأت مدیره و یا بازرسان برای تشکیل مجمع عمومی عادی.
 • در صورتی که در یکی از مجامع عمومی تشکیل مجمع عمومی دیگری تکلیف شده باشد، حداکثر ظرف یکماه پس از تشکیل آن مجمع عمومی.
 • حداکثر ظرف یکماه بعد از درخواست مقامات یا اشخاص زیر :

الف-  اکثریت اعضاء هیأت مدیره برای تشکیل مجمع عمومی عادی و یا فوق العاده.

ب-  هر یک از بازرسان برای تشکیل مجمع عمومی عادی و یا فوق العاده.

ج- اکثریت اعضاء مؤسسه برای تشکیل مجمع عمومی عادی و یا فوق العاده.

د-  سازمان تبلیغات اسلامی برای تشکیل مجمع عمومی عادی و یا فوق العاده.

تبصره۱۴-  دوره خدمت هیأت مدیره و یا بازرسان از زمان انتخاب و قبولی سمت آنان شروع خواهد شد مشروط به اینکه مدت مأموریت هیأت مدیره و یا بازرسان قبلی منقضی شده باشد. در غیر این صورت شروع خدمت آنها از زمان انقضای مدت مأموریت هیأت مدیره و یا بازرسان قبلی خواهد بود.

تبصره ۱۵- در صورتی که هیأت مدیره به علل استعفا، فوت یا ممنوعیت قانونی هر یک از اعضای اصلی، علی رغم دعوت از اعضای علی البدل، از اکثریت مقرر در اساسنامه خارج شود مجمع عمومی عادی بر اساس مفاد این اساسنامه دعوت خواهد شد تا نسبت به تکمیل اعضای هیأت مدیره برای بقیه مدت مقرر اقدام کند.

در صورت استعفای دسته جمعی یا اکثریت اعضای هیأت مدیره، برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برای قبول استعفای آنان الزامی است.

تبصره ۱۶-  در صورتی که هیأت مدیره­ای در ظرف حداکثر یکماه پس از موعد مقرر معین شده در  این اساسنامه یا تاریخ درخواست مقامات و اشخاص معین شده در این ماده به تشکیل مجمع عمومی عادی یا فوق العاده مبادرت نکند آنان می­توانند راساً نسبت به دعوت و برگزاری مجمع عمومی اقدام نمایند.

ماده ۲۵-  دعوت مجمع عمومی با قید دستور، روز، ساعت و محل تشکیل آن باید به وسیله آگهی در روزنامه های محلی یا کثیرالانتشار و یا دعوتنامه کتبی  با اخذ رسید و یا با پست سفارشی به آخرین اقامتگاه قانونی اعلام شده عضو به موسسه انجام گیرد.

تبصره ۱۷-  در مواردیکه کلیه اعضاء در مجمع عمومی حاضر باشند، نشر آگهی و تشریفات دعوت و همچنین رعایت فاصله زمانی، تاریخ دعوت تا تشکیل جلسه، و ارائه مدارک مربوط به آن الزامی نیست.

تبصره ۱۸-  فاصله زمانی بین تاریخ انتشار آگهی دعوت تا تشکیل مجمع عمومی مؤسسه حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۰ روز خواهد بود.

در صورتیکه برگزاری انتخابات در دستور جلسه باشد این مدت حداقل ۲۰ و حداکثر ۲۵ روز است.

ماده ۲۶-  هر یک از اعضا می­تواند تا قبل از رسمیت جلسه مجمع عمومی- غیر از جلساتی که در آنها انتخابات مطرح است- مورد یا موارد دیگری غیر از موضوعاتی که در دعوتنامه تشکیل مجمع قید شده است برای طرح در همان جلسه مجمع کتباً به مقامی که مجمع عمومی را دعوت کرده است پیشنهاد کند. مقام دعوت کننده مجمع مکلف است پیشنهاد مذکور را در مجمع طرح کند تا در صورت تصویب در دستور جلسه مجمع قرار گیرد.

ماده ۲۷- هر یک از اعضاء موسسه می­تواند استفاده از حق خود را برای حضور و دادن رأی در مجمع عمومی به یکی از اعضاء مؤسسه واگذار نماید.

تبصره ۱۹- تأیید نمایندگیهای موضوع این ماده با مقام دعوت کننده است. مگر در مواردی که مقام دعوت کننده، هیأت مدیره باشد و دستورمجمع عمومی انتخاب هیأت مدیره یا رسیدگی به تخلفات آنها باشد یا اینکه هیأت مدیره با برگزاری مجمع عمومی مخالفت کرده باشد. دراین صورت اصالت نمایندگی ها با تأیید بازرس خواهد بود.

تبصره۲۰- مدارک مبنی بر نمایندگی عضو مؤسسه باید قبل از تشکیل جلسه مجمع عمومی ارائه شود.

تبصره ۲۱- حضور توأم عضو و نماینده وی در مجمع عمومی ممنوع است.

ماده ۲۸- ملاک تشخیص تعداد اعضای حاضر در جلسات مجامع عمومی ورقه حضور و غیابی است که حاضران در بدو ورود به جلسه اصالتاً و یا به نمایندگی از طرف عضو آن را امضاء می­کنند.

ماده ۲۹ – جلسات مجمع عمومی (عادی و فوق­العاده) باحضور اکثریت اعضاء رسمیت می یابد و مصوبات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضر درجلسه معتبر خواهد بود و در صورت عدم حصول نصاب مذکور، دعوت مجمع باید حداکثر ظرف ۷ روز با همان دستور جلسه قبلی صورت گیرد. فاصله دعوت (نوبت دوم) تا تشکیل جلسه مجمع بعدی نباید از ۷ روز کمتر و از ۲۰ روز بیشتر شود.

تبصره۲۲- در صورت رسمیت نیافتن جلسه مجمع عمومی، مقام دعوت کننده مجمع باید صورتجلسه­ای دایر بر عدم رسمیت آن تهیه و به امضاء حاضرین برساند.

ماده ۳۰- هر یک از اعضاء در مؤسسه دارای یک رأی می­باشد.

ماده۳۱-  در مجمع عمومی عادی، رأی گیری برای انتخاب هیأت مدیره و بازرسان باید به صورت کتبی (باورقه) انجام گیرد ولی سایر تصمیم ­گیری­های مجامع عمومی عادی را می­توان با قیام و قعود برگزار کرد.

ماده ۳۲- درمجامع عمومی فوق العاده رأی گیری باید به صورت کتبی (باورقه) به عمل آید.

ماده ۳۳- جلسات مجامع عمومی را در صورت رسمیت یافتن، مقام دعوت کننده افتتاح می­کند. چنانچه اعضاء مؤسسه ۵ نفر و بیشتر باشد در جلسه مجمع ابتدا یک رئیس و یک  نفر منشی بعنوان  هیأت رئیسه مجمع از میان اعضاء انتخاب خواهند شد.

تبصره۲۳- مقام دعوت کننده مجمع عمومی مکلف است ورقه حضور و غیابی را که حاضران در بدو ورود به جلسه امضاء می­کنند همراه با نمایندگی­های اعضای غایب و صورت اسامی کل اعضاء را  در اختیار هیأت رئیسه برای احراز رسمیت جلسه و اعمال کنترل های لازم قرار دهد.

تبصره۲۴- در مجامعی که دستور جلسه، انتخاب هیأت مدیره و یا بازرسان باشد داوطلبان عضویت در هیأت مدیره و بازرسی می­توانند با اجازه رئیس مجمع، در مهلتی که به تساوی برای هر یک از آنان منظور می شود خود را معرفی نمایند.

ماده ۳۴- در صورتیکه در جلسه مجمع عمومی، به هر دلیل مذاکرات به اخذ تصمیم منتهی نشود جلسه بعنوان تنفس تعطیل می­گردد. رئیس جلسه موظف است ضمن اعلام تنفس در همان جلسه، زمان و محل تشکیل جلسه بعدی را که نباید بیش از یک هفته بعد از جلسه مذکور باشد اعلام نماید. رعایت تشریفات دعوت مجدد الزامی نیست.

جلسه بعدی ادامه جلسه قبل از تنفس است و هیأت رئیسه آن همان خواهد بود که در جلسه قبل از تنفس انتخاب شده اند، مگر این که یک یا چند نفر از آنان در مجمع عمومی بعد از تنفس حاضر نشده باشند که در این صورت به جای اشخاص غایب افراد دیگری انتخاب خواهند شد. بدیهی است اعضاء غائب در جلسه قبل از تنفس مجاز به حضور و رأی در این جلسه خواهند بود.

ماده ۳۵- صورتجلسات مجامع عمومی و تصمیمات متخذه در آن توسط منشی مجمع در دفتر مخصوص ثبت شده و کلیه صفحات آن به امضای هیأت رئیسه مجمع می رسد و رونوشت آن بوسیله رئیس مجمع به هیأت مدیره ابلاغ می­شود.

۲- هیأت مدیره

ماده۳۶- هیأت مدیره وفق ضوابط و مقررات، مرکب از۳ نفر عضو اصلی و صفر نفر عضو علی البدل می‌باشد که از میان اعضاء موسسه برای مدت ۲ سال با رأی مخفی و با اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضر در جلسه مجمع عمومی عادی انتخاب می­شوند. حائزین اکثریت بعد از اعضاء اصلی به ترتیب علی البدل شناخته می‌شوند و انتخاب مجدد هر یک از اعضاء اصلی و علی البدل  بلامانع است.

تبصره ۲۵– هیأت مدیره در اولین جلسه از میان خود یک نفر را بعنوان رئیس هیأت مدیره انتخاب و برای بقیه نیز در صورت ضرورت سمت های دیگری انتخاب می­کند.

تبصره ۲۶- در صورت استعفا، فوت، ممنوعیت قانونی و یا غیبت غیر موجه مکرر هر یک از اعضای اصلی هیأت مدیره، یکی از اعضای علی البدل به ترتیب اکثریت برای بقیه مدت مقرر به جانشینی وی به عنوان عضواصلی در جلسات هیأت مدیره شرکت می نماید. غیبت غیر موجه مکرر به مواردی اطلاق می شود که عضو علیرغم اطلاع از دعوت، بدون اجازه قبلی و یا عذر موجه حداقل در سه جلسه متوالی و یا چهار جلسه غیر متوالی طی یکسال در جلسات هیأت مدیره حاضر نشود.

تبصره ۲۷- در صورت استعفای دسته جمعی هیأت مدیره و قبولی آن توسط مجمع عمومی فوق‌العاده، مجمع عمومی عادی بنا به دعوت هیأت مدیره مستعفی و یا ترتیب معین شده در این اساسنامه، برای انتخاب هیأت مدیره جدید تشکیل خواهد شد.

ماده ۳۷- پس از انقضای مدت مأموریت هیأت مدیره ، بازرسان یا مدیرعامل در صورتیکه هیأت مدیره، بازرسان و یا مدیر عامل جدید انتخاب نشده باشند، هیأت مدیره و مدیر عامل موجود تا انتخاب و قبولی هیأت مدیره و مدیر عامل جدید کماکان به وظایف خود در موسسه ادامه داده و مسئولیت اداره امور موسسه را بر عهده خواهند داشت.

ماده ۳۸- هیأت مدیره مکلف است جهت مدیریت موسسه و اجرای تصمیمات مجامع عمومی و هیأت مدیره، فرد واجد شرایطی را وفق ضوابط و مقررات از بین اعضا یا خارج از موسسه برای مدت معین بعنوان مدیر عامل موسسه انتخاب کند که زیر نظر هیأت مدیره انجام وظیفه نماید. وظایف و اختیارات و حقوق و مزایای مدیر عامل طبق آئین نامه­ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد هیأت مدیره به تصویب مجمع عمومی عادی خواهد رسید.

تبصره ۲۸- مدت مدیریت مدیرعامل نمی تواند از دو سال بیشتر باشد و اگر مدیرعامل ازاعضای هیأت مدیره باشد دوره مدیریت عامل او از مدت باقیمانده سمت او در هیأت مدیره بیشتر نخواهد بود و اگر مدیرعامل خارج از هیأت مدیره باشد مدت مأموریت او از دو سال بیشتر نخواهد بود.و پس از دو سال مدیر عامل با رای هیئت مدیره و یا مجمع عمومی قابل تمدید می باشد.

تبصره ۲۹- مدیر عامل نمی­تواند همزمان، رئیس هیأت مدیره هم باشد.

ماده ۳۹- جلسات هیأت مدیره عنداللزوم هر یک ماه یکبار بنا به دعوت رئیس یا اکثریت هیأت مدیره و یا مدیر عامل با حضور بیش از نصف اعضای اصلی هیأت مدیره تشکیل و  رسمیت می­یابد و برای اتخاذ تصمیم رأی اکثریت اعضاء حاضر در جلسه ضروری است. تصمیمات هیأت مدیره در دفتری بنام دفتر صورتجلسات هیأت مدیره ثبت می گردد و بامضای اعضای حاضر در جلسه می رسد.

تبصره۳۰- جلسه فوق­العاده هیأت مدیره نیز با رعایت تشریفات مندرج در این ماده تشکیل و به همان صورت نیز تصمیمات اخذ می­گردد.

ماده ۴۰- هیأت مدیره جز در مواردی که بموجب این اساسنامه اتخاذ تصمیم درباره آنها در صلاحیت مجامع عمومی قرار داده شده در سایر موارد و برای تحقق اهداف موضوع و عملیات موسسه با رعایت قوانین و مقررات جاری و اساسنامه و مصوبات مجامع عمومی و رعایت صرفه و صلاح موسسه و اعضاء دارای اختیارات لازم جهت اداره امور موسسه بوده و منجمله عهده دار انجام وظایف ذیل است:

 • دعوت مجمع عمومی (عادی وفوق العاده).
 • اجرای اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی و سایر مقررات مربوط.
 • نصب و عزل و قبول استعفای مدیر عامل و نظارت بر عملیات وی و پیشنهاد حدود وظایف و اختیارات و میزان حقوق و مزایای مدیر عامل به مجمع عمومی.
 • نظارت بر مخارج جاری موسسه و رسیدگی به حسابها و ارائه به بازرس یا بازرسان و تسلیم بموقع گزراش مالی و ترازنامه به مجمع عمومی.
 • تهیه و تنظیم طرحها و برنامه ها و بودجه و سایر پیشنهادات و ارائه به مجمع عمومی جهت اتخاذ تصمیم.
 • تهیه و تنظیم دستورالعملهای داخلی موسسه وتقدیم آن به مجمع عمومی برای تصویب.
 • تعیین نماینده یا وکیل در دادگاه ها و مراجع قانونی و سایر سازمانها با حق توکیل غیر.
 • تعیین و معرفی صاحبان امضای مجاز برای قراردادها و اسناد تعهدآورموسسه.
 • انجام سایر وظایف وتکالیفی که بموجب این اساسنامه مستقیماً و یا به اعتبار تصدی اداره امورموسسه بر عهده هیأت مدیره گذارده شده است.

ماده ۴۱- هیأت مدیره و مدیرعامل موسسه باید در اقدامات خود مصلحت و صرفه و غبطه موسسه را مراعات کند و از اقداماتی که خارج ازحدود وظایف و اختیاراتی است که در قوانین و مقررات موضوعه، ضوابط و مقررات سازمان دارالقرآن الکریم و اساسنامه موسسه برای آن تعیین شده است خودداری نمایند.

ماده ۴۲- هیأت مدیره نماینده قانونی موسسه است و می تواند مستقیماً و یا با وکالت با حق توکیل این نمایندگی را در دادگاه ها و مراجع قانونی و سایر سازمانها اعمال کند. مسئولیت هیأت مدیره در مقابل موسسه مسئولیت وکیل است در مقابل موکل.

ماده ۴۳- هیأت مدیره وظایف خود را بصورت جمعی انجام می دهد و هیچ یک از اعضاء هیأت مدیره حق ندارد از اختیارات هیأت منفرداً استفاده کند مگر در موارد خاص که وکالت یا نمایندگی کتبی از طرف هیأت مدیره داشته باشد. هیأت مدیره می‌تواند قسمتی از اختیارات خود را پس از تأیید هیأت مدیره، به مدیر عامل تفویض کند.

ماده ۴۴- تحویل و تحول و انتقال مسئولیت از هیأت مدیره سابق به هیأت مدیره جدید باید بلافاصله بعد از آن که اعضای هیأت مدیره جدید این سمت را پذیرفتند و تأیید صحت انتخابات توسط سازمان دارالقرآن الکریم صورت گیرد و کلیه اوراق و اسناد و دفاتر و حسابها و موجودی های موسسه به هیأت مدیره جدید تحویل و پس از ثبت تغییرات در اداره ثبت شرکتها ترتیب معرفی امضاهای مجاز داده شود.

تبصره۳۱- شروع تصدی هیأت مدیره جدید مشروط به اینست که دوره هیأت مدیره قبلی خاتمه یافته باشد. بعد از قانونی شدن شروع تصدی تا زمانیکه ترتیب معرفی امضاهای مجاز داده نشده هیأت مدیره جدید می تواند اختیارات محدودی را به هیأت مدیره قبلی تفویض کند و در هر حال هر اقدام باید با تصمیم هیأت مدیره جدید باشد.

ماده ۴۵- مراتب نقل وانتقال باید در صورت جلسه­ای منعکس و  به امضای اکثریت اعضای هیأت مدیره سابق و اعضای هیأت مدیره جدید و بازرس یا بازرسان موسسه برسد. صورت جلسه مذکور باید جزو اسناد موسسه نگهداری شود.

تبصره۳۲- درصورتیکه اعضای هیأت مدیره قبلی اقدام به تحویل کلیه اوراق و اسناد و دفاتر و حسابها و موجودی­های مؤسسه به هیأت مدیره جدید  ننمایند بعنوان متصرف غیر مجاز در اموال غیر و خیانت در امانت تحت تعقیب قرار می­گیرند.

ماده ۴۶- استعفای هر یک از اعضای هیأت مدیره تا تعیین عضو جدید و قبولی سمت آن رافع مسئولیت نسبت به وظایفی که به وی محول شده است نخواهد بود.

 ۳- بازرسی

ماده ۴۷- مجمع عمومی عادی یک  نفر از اشخاص حقیقی را برای مدت یکسال مالی بعنوان بازرس یا بازرسان اصلی و صفر   نفر را بعنوان بازرس علی البدل انتخاب می کند و انتخاب مجدد آنان بلامانع است.

تبصره۳۳- در صورت فوت یا ممنوعیت قانونی و یا استعفای بازرس یا هر یک از بازرسان اصلی، هیأت مدیره مکلف است ظرف ده روز بازرس یا بازرسان علی البدل را به ترتیب اکثریت برای بقیه مدت دعوت نماید.

ماده ۴۸- وظایف بازرسان موسسه بشرح زیر است:

 • نظارت مستمر بر انطباق نحوه اداره امورموسسه و عملیات و معاملات انجام شده با اساسنامه و قوانین و مقررات و دستورالعملهای مربوطه.
 • رسیدگی به حسابها، دفاتر و اسناد و صورتهای مالی شخصاً و یا در صورت لزوم با استفاده از کارشناس خواهد بود که در اینصورت پرداخت هزینه کارشناس با تصویب مجمع عمومی بر عهده موسسه خواهد بود.
 • رسیدگی به شکایات اعضاء و ارائه گزارش به مجمع عمومی و مراجع ذیربط.
 • تذکر کتبی تخلفات موجود در نحوه اداره امور موسسه به هیأت مدیره و مدیر عامل و تقاضای رفع نقص.
 • نظارت بر انجام حسابرسی و رسیدگی به گزارشهای حسابرسی و گزارش نتیجه رسیدگی به مجمع عمومی موسسه و مراجع ذیربط.

تبصره ۳۴- بازرس یا بازرسان موظفند گزارش جامعی راجع به وضع موسسه به مجمع عمومی عادی تسلیم کنند. گزارش بازرس باید لااقل ۱۰ روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی جهت مراجعه اعضاء در موسسه آماده باشد. در صورتیکه بازرسان موسسه  متعدد باشد هر یک می توانند به تنهایی وظایف خود را انجام دهند. لیکن کلیه بازرسان باید گزارش واحدی تهیه کنند در صورت وجود اختلاف نظر بین بازرسان موارد اختلاف با ذکر دلیل در گزارش درج خواهد شد.

تبصره ۳۵- بازرس یا بازرسان حق دخالت مستقیم در اداره امور موسسه را نداشته ولی می­توانند بدون حق رأی در جلسات هیأت مدیره شرکت کنند و نظرات خود را نسبت به مسائل جاری موسسه اظهار دارند.

ماده ۴۹- در صورتیکه هر یک از بازرسان تشخیص دهد که هیأت مدیره و یا مدیر عامل در انجام وظایف محوله مرتکب تخلفاتی گردیده است و به تذکرات ترتیب اثر نمی دهند مکلف است از هیأت مدیره تقاضای برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برای رسیدگی به گزارش خود را بنماید.

ماده ۵۰- بازرس یا بازرسان نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می‌شوند طبق قواعد عمومی مربوط به مسئولیت مدنی مسئولند.

فصل چهارم: مقررات مالی

ماده ۵۱- ابتدای سال مالی موسسه اول فروردین ماه و انتهای آن آخر اسفند ماه همان سال خواهد بود، به استثنای سال اول تاسیس که از تاریخ تشکیل تا پایان اسفند ماه همان سال است.

ماده ۵۲- هیأت مدیره موظف است نسخه ای از گزارشها، صورتهای مالی تا پایان دوره از قبیل ترازنامه و حسابهای عملکرد و سود و زیان و بودجه پیشنهادی سال بعد را پس از آماده شدن حداکثر تا ۳۰ روز قبل از تاریخ تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی سالانه برای رسیدگی به بازرس یا بازرسان تسلیم نموده و علاوه بر آن هر ۳ ماه یکبار تراز آزمایشی حسابهای موسسه را همراه با تجزیه و تحلیل فعالیت ۳ ماهه موسسه تهیه و در اختیار بازرس یا بازرسان قرار دهد.

ماده ۵۳- هر یک از اعضا در صورت مشاهده نقص یا تخلف در اداره امور موسسه، گزارش و یا شکایات خود را به بازرس یا بازرسان اعلام می­نماید و در صورت عدم اخذ نتیجه و باقی بودن به شکایت، با سایر اعضاء و عنداللزوم با اداره کل تبلیغات اسلامی استان مکاتبه می­کند. هیأت مدیره مکلف به اجرای نظر مجمع عمومی و همچنین نظر کمیته انضباطی اداره کل تبلیغات اسلامی استان خواهد بود.

ماده ۵۴- مدیران موسسه موظفند با کارشناسان سازمان تبلیغات اسلامی و حسابرس یا حسابرسان منتخب آن همکاری بنمایند و کلیه اسناد و مدارک مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهند.

ماده ۵۵- در تهیه و تنظیم اسناد حسابداری و دفاتر قانونی و صورتهای مالی، رعایت قوانین و موازین و روشهای متداول و قابل قبول و قوانین و مقررات جاری الزامی است.

ماده ۵۶- هدایا و کمکهای بلاعوض در صورتی که از طرف اعطا کننده برای مصرف خاصی تعیین نشده باشد اگر نقدی باشد بحساب درآمد و اگر غیر نقدی باشد ابتدا تقویم و سپس به حساب درآمد منظور خواهد شد.

تبصره۳۶: مؤسسه موظف است پیش از دریافت هرگونه کمک اعم از نقدی و غیر نقدی خارجی، میزان کمک و موضوع آن را به اطلاع سازمان تبلیغات اسلامی رسانده و تأییدیه مربوطه را از سازمان مذکور اخذ نماید.

تبصره۳۷- کلیه درآمدها و مبادلات مالی مؤسسه از طریق حساب بانکی رسمی صورت خواهد گرفت.

ماده ۵۷- افتتاح هر نوع حساب نزد بانکها و سایر موسسات اعتباری پس از تصویب هیأت مدیره با امضاهای مجاز معرفی شده از طرف هیأت مدیره امکان پذیر خواهد بود.

ماده ۵۸- سود خالص موسسه در هر سال مالی به ترتیب زیر تقسیم می شود:

 • از حداقل پنج درصد به بالا با تصویب مجمع عمومی عادی بعنوان ذخیره قانونی منظور می­شود.
 • حداکثر پنج درصد از سود خالص بعنوان اندوخته احتیاطی به پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی به حساب مربوطه منظور می­گردد و نحوه مصرف آن با تصویب مجمع عمومی عادی است.
 • حداکثر پنج درصد از سود جهت پاداش به کارکنان، مدیران و بازرسان به پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی تخصیص داده می­شود.
 • پس از توزیع وجوه فوق، باقیمانده سود به سرمایه مؤسسه افزوده می­شود.

تبصره ۳۸- موسسه می­تواند با تصویب مجمع عمومی عادی تا حداکثر یک دوم ذخیره قانونی را جهت افزایش سرمایه خود به کار برد.

تبصره ۳۹- هیأت مدیره می­تواند از محل اندوخته احتیاطی با تصویب مجمع عمومی عادی مبلغی را برای انجام امور خیریه و عام المنفعه تخصیص دهد.

فصل پنجم: مقررات مختلف

ماده ۵۹- در صورتیکه مجمع عمومی فوق­ العاده تغییر بعضی از مواد اساسنامه را تصویب کند در صورت تأیید سازمان دارالقرآن الکریم معتبر خواهد بود.

ماده ۶۰- کلیه اموالی که از منابع عمومی، دولتی و بانکها در اختیار موسسه قرار گرفته با انحلال موسسه باید مسترد شده و در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی قرار گیرد.

ماده۶۱- ادغام موسسه با موسسات قرآنی دیگر طبق ضوابط قانونی و ضوابط و مقررات سازمان دارالقرآن الکریم صورت خواهدگرفت.

ماده ۶۲- انحلال موسسه تابع ضوابط و مقررات سازمان دارالقرآن الکریم خواهد بود.

ماده ۶۳-در صورت لغو پروانه فعالیت و  انحلال موسسه، مدیر یا هیات تصفیه از سوی مرجع تصمیم گیرنده در خصوص انحلال مؤسسه (مجمع عمومی فوق العاده موسسه یا سازمان تبلیغات اسلامی) انتخاب و مدیر یا هیات مذکور موظف است پس از پس ازبررسی کلیه حساب های موسسه ، خاتمه دادن به کارهای جاری، اجرای تعهدات مؤسسه، تأدیه کلیه دیون و وصول مطالبات، باقی مانده دارایی مسلم موسسه اعم از اموال منقول و غیر منقول را در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی قرار دهد.

تبصره۴۰- چنانچه توسط اعضاء مؤسسه آورده­ای وجود داشته باشد مدیر یا هیأت تصفیه مکلف است نسبت به پرداخت آورده اعضاء به آنان وفق مقررات اقدام لازم را معمول نماید.

ماده۶۴- موسسه مکلف است با بازرسان وکارشناسان سازمان دارالقرآن الکریم واداره کل تبلیغات اسلامی استان در راستای انجام وظایف قانونی خود درخصوص نظارت برحسن اجرای قوانین و مقررات جاری در موسسه، همکاری و مساعدت لازم را معمول نماید.

ماده۵۶- در صورت بروز اختلاف بین موسسه و سایر موسسات، موضوع اختلاف برای داوری بصورت کدخدامنشی به اتحادیه استانی مربوط ارجاع شده و در صورت عدم حل آن، به مراجع ذیصلاح قانونی ارجاع خواهد شد. چنانچه بین موسسه و اتحادیه استانی اختلافی بروز نماید، موضوع اختلاف به اداره کل تبلیغات اسلامی استان مربوطه جهت داوری ارجاع می‌شود.

ماده ۶۶- هر گونه عضویت مؤسسه در انجمنها و گروه های بین ­المللی داخلی و خارجی و تعامل و همکاری با آنها همچنین هرگونه فعالیت بین­ المللی و شرکت در همایش ها و دوره ­های آموزشی خارج از کشور مستلزم اخذ تأییدیه از سازمان تبلیغات اسلامی خواهد بود.

ماده ۶۷- عضویت مؤسسه در اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی استان با تصویب مجمع عمومی عادی مؤسسه ممکن خواهد بود.

تبصره۴۱: انتخاب نماینده مؤسسه جهت شرکت در جلسات و برنامه­ های مختلف یا کاندیداتوری در گروههای مختلف اجتماعی، با تصویب هیأت مدیره مؤسسه خواهد بود.

این اساسنامه در۶۷ ماده و ۴۱ تبصره در مجمع عمومی فو ق العاده  مورخ۹۲/۱۰/۰۱به تصویب رسید و آنچه در آن پیش بینی نشده تابع قوانین و مقررات جاری کشور و ضوابط سازمان دارالقرآن الکریم خواهد بود.